Simptomi nizke vrednosti progesterona
By Matej Dimic
Published: May 24, 2015
Progesteron je zelo pomemben hormon. Ima izjemen pomen na naše hormonsko ravnovesje in reproduktivni sistem.
Je eden od hormonov, ki igra ključno vlogo pri uravnavanju mnogih funkcij, predvsem ženskega menstrualnega ciklusa. Ima zelo veliko vlogo pri ohranjanju nosečnosti, skrbi za močne ovulacije in preprečuje prezgodnji splav.
Tudi kasneje, v menopavzi, je njegova vloga še kako pomembna. Tudi pri moških igra pomembno vlogo, saj preprečuje previsoko raven estrogena (maščobe okoli pasu, plešavost, vzkipljivost...) in prenizkega testosterona (nizek libido, malo mišic, preveč maščobnih oblog, slaba fizična pripravljenost, slab imunski sistem, težave s spolnostjo in reprodukcijo...).
Med lutealno fazo menstruacijskega cikla (po ovulaciji), se progesteron proizvaja v foliklu, dokler se ne začne menstruacija – takrat se raven progesterona močno zniža. Razen, kadar smo noseče, takrat raven progesterona ostane visoka. In ravno zato je progesteron zelo pomemben, saj pomaga ohraniti nosečnost, vsaj tiste prve tri mesece, dokler funkcije progesterona ne prevzame posteljica.
Ena od najbolj pomembnih funkcij progesterona je, da povzroči, da v drugi polovici menstrualnega ciklusa, endometrij izloča posebne beljakovine, ki poskrbijo, da se ohrani vsaj eno oplojeno jajčece.
Če do zanositve ne pride, ravni progesterona in estrogena padejo, endometrij se odlušči in pride do menstruacije.
Če pride do nosečnosti, po treh mesecih posteljica prevzame proizvodnjo progesterona, ki ostane visok celo nosečnost.
Kombinacija visokih ravni estrogena in progesterona, prepreči nadaljne ovulacije med nosečnostjo. Progesteron spodbuja tudi rast žlez, ki v nosečnosti začno proizvajati mleko.
Druge vloge progesterona:
- pomaga normalizirati raven sladkorja v krvi
- spodbuja delovanje ščitnice
- pomaga uporabiti maščobo za energijo
- ima blagodejne protivnetne učinke
- zmanjšuje otekanje in vnetja
Simptomi nizkega progesterona
Mnogi simptomi nizkega progesterona sovpadajo tudi s simptomi drugih zdravstvenih težav, zato morate vedeti, da je vedno treba pogledati celotno sliko človeka in se ne usmeriti le na eno težavo.
- kratka lutealna faza, manj kot 12 dni
- močna želja po sladkorju
- ciste na jajčnikih
- nizka bazalna telesna temperatura
- neredne menstruacije
- simptomi alergij
- artritis
- krvavitve med menstruacijami
- spontani splav
- krvni strdki med menstruacijo
- mrzle roke in noge
- krhki nohti
- razpokane pete
- zmanjšan libido
- menstrualni krči
- depresija ali tesnoba
- akne
- utrujenost
- fibrocistične prsi
- PCOS
- endometrioza
- fibromialgija
- težave z žolčnikom
- slaba koncentracija in težave s pomnenjem
- glavoboli in migrene
- neplodnost
- suha nožnica
- počasen metabolizem
- nihanje razpoloženja
- pridobivanje kilogramov, še posebaj okoli trebuha
Zakaj pride do pomanjkanje progesterona?
- Ksenoestrogeni prihajajo iz plastike, sintetičnih hormonov, živalske prehrane, kozmetike. Izpostavljensot posledično zniža ravni progesterona oz. zviša raven estrogena.
- Če so bile naše mame izpostavljene prevelikemu vplivu ksenoestrogenov, se posledice lahko kažejo tudi na otrocih, saj so v začetnem obdobju rasti jajčna tkiva najbolj občutljiva na ksenoestrogene.
Ksenoestrogeni so topni v maščobah, torej se nalagajo v nas, se kopičijo in povzročajo vrsto težav. - Stres poviša raven kortizola, ki blokira receptorje za progesteron v telesu. Prevelika izpostavljenost stresu zniža vrednosti progesterona.
- Velika uporaba prehranskih dopolnil in dodatkov, za katere sploh ne vemo, če so primerna za nas, lahko začno v telesu povzročati druga neravnovesja, blokirajo receptorje za progesteron ter tako višajo ravni estrogena.
- Prekomerna vadba zviša raven kortizola, stresnega hormona, posledično progesteron upade.
- Progesteron se proizvaja v naših telesih, iz holesterola in ga ni moč najti nikjer drugje. Obstaja pa korenina, divji yam, ki ima v sebi molekulo diosgenin, ki pomaga pri delovanju hipofize, uravnavajo delovanje spolnih žlez in deluje kot naravni progesteron.
Diosgenin se v telesu lahko pretvori v progesteron, pretvorba pa je odvisna od stanja naših jeter, zato je nujno potrebno poskrbeti za zdrava jetra.
Kako si lahko pomagamo pri dvigu progesterona?
- Progesteron se kot vsi drugi steroidni hormoni sintetizirajo iz pregnenolona, ki nastaja iz holesterola. Zato si moramo zagotoviti dovolj holesterola in pravilno razmerje med dobrim in slabim holesterolom.
- Zelišče Vitex deluje tako, da zniža presežek estrogena in hkrati dvigne vrednost progesterona.
- Kurkuma, timijan in origano prav tako spodbujajo tvorbo progesterona.
- Hrana, bogata z vitaminom B6. (sončnična semena, pistacije, ribe, puran, piščanec, suhe slive in marelice, banane, avokado, špinača)
- Uživajte samo ekološko hrano, tudi pri živalski hrani zelo pazite iz kje je, s čim je bila žival hranjena...
- Ne uporabljajte plastike, konzervirane hrane, običajnih čistil in kozmetičnih izdelkov. Večina vsebuje estrogenu podobne spojine, ki povzročajo dominanco estrogena v telesu. Uporabljajte ekološko kozmetiko.
- Zagotovite si dovolj vnosa magnezija in kalcija.
- Vsak dan jejte beljakovine, saj jih potrebujemo za proizvodnjo hormonov (zelena listnata zelenjava, stročnice, ekološki mlečni izdelki-ne pretiravajte)
- Uporabljajte veliko temno zelene listnate zelenjave in nesladkega sadja. (špinača, blitva, vse vrste solat, brokoli, jagodičevje)
- Ne pozabite na nujno razstrupljanje jeter in celotnega telesa (kalijev askorbat, Zeolit, pegasti badelj)
- NaPro krema, ki vsebuje molekule diosgenina, ki si jo mažete na notranjo stran zapestja oz. na dele telesa, kjer je koža tanka. Spodbuja proizvodnjo progesterona.
- Spite v popolni temi, saj to dokazano zniža visoki kortizol
- Preverite stanje hormonov nadledvične žleze. Pogosto se zaradi stresa horrmon DHEA porablja za uravnavanje kortizola, namesto, da bi se za izdelavo progesterona. Vrednosti spolnih hormonov in hormonov nadledvične žleze vam bodo dale jasne smernice, kje tiči vzrok in kako ga lahko odpravite.