Ker se za nosečnost odločajo vedno starejše ženske, se povečujejo tudi težave z zanositvijo in neplodnost.
Odgovore je spisala naturopatinja Karin Jež.
Ali sta nosečnost in zanositev vedno večja težava številnih parov?
Ali je neplodnosti vedno več?
.
Da, število neplodnih parov se povečuje. V Sloveniji se vsak šesti par srečuje s to problematiko.
.
Ali drži prepričanje, da je v večini primerov za neplodnost vzrok na ženski strani?
.
Ta trditev je popolnoma neutemeljena in neresnična. Raziskave namreč kažejo, da je pri 30 % parov vzrok na strani ženske, v 30 % primerov je pri moškem, v 25 % je vzrok prisoten pri obeh partnerjih (moški in ženska), v 15 % neplodnosti pa je vzrok neznan.
.
Ali je neplodnost povezana z vse višjimi starostmi mamic?
.
Seveda. Optimalna plodnost ženske traja 15 let, moškega pa 30 let.
.
Kaj je po tvojem mnenju pripeljalo do povečanja števila neplodnih parov?
Menim, da je to rezultat skupka več vzrokov. Živimo v svetu, kjer je hiter način življenja postal naš vsakdan. Če želiš biti uspešen, moraš vso svojo energijo vložiti v uresničitev zastavljenih ciljev.
To za seboj potegne veliko stresa, depresije, anksioznosti, raznih bolezni in ne nazadnje tudi zavestno odločitev za poznejše načrtovanje družine ali pa odločitev za življenje brez otrok. Poleg tega pa so svet preplavile tudi različne vrste kontracepcij in nenaravno pridelane hrane.
Vse to poruši naše ravnovesje v telesu.
.
Kateri vzrok bi lahko izpostavila, kot najpomembnejši, ki privede do nezmožnosti zanositve ali donositve živega otroka?
.
Izpostavila bi "moč misli". Veliko oseb, ki ima težave z neplodnostjo imajo globoko v sebi vtisnjen biološki konflikt, ki so ga doživeli v tem življenju.
Ti konflikti so različni glede na posameznike in če osebe ne razreši tega konflikta, ne more zanositi ali donositi živega otroka.
Velikokrat ne gre za konkreten biološki konflikt, ampak zgolj za miselni vzorec, ki ga je oseba več časa poslušala. "Moč misli" je širok pojem, ki zajema več aspektov in lahko vpliva na fizično telo.
.
Kako si lahko sami pomagamo, da bi dosegli zanositev?
.
Pri blagih težavah z zanositvijo si sami lahko pomagamo na več načinov.
Kot prvo moramo poskrbeti, da pijemo dovolj vode in spimo, skrbimo za redno rekreacijo, ki ne sme biti preveč intenzivna, poskrbeti moramo za sproščanje (meditacije, sproščanje v naravi,joga...) in če imamo stresno življenje, si ga moramo malo umiriti.
Hrana, ki jo zaužijemo mora biti bogata z vitamini in minerali (ekološko pridelana hrana). Obstaja tudi veliko prehranskih dodatkov, ki ugodno vplivajo na hormonsko ravnovesje v telesu (npr.: shatavari, maca...).
.
In kaj lahko storimo, ko do zanositve kljub temu ne pride?
.
Če do zanositve ob upoštevanju zgoraj naštetega še vedno ne pride je potrebno poiskati strokovno pomoč. Velikokrat gre le za fizične pregrade, ki ne dopustijo da bi prišlo do oploditve.
V teh primerih je potreben kirurški poseg, ki te pregrade sprosti.
Če vzrok za neplodnost ni fizična pregrada, ampak katera druga oblika patologije oz. vzrok za neplodnost ni znan, v tem primeru pa priporočam obisk naturopata, ki je strokovno podkovan v tej smeri.
Naturopat z manualnimi obravnavami podpre energetski nivo v telesu in poda navodila kaj mora oseba s to težavo jemati oz. kako živeti da najbolj optimalno podpre svoje telo.
..
Omenila si kirurški poseg, ki je domena klasične medicine. Ali je sodelovanje s klasično medicino pri neplodnosti smiselno?
..
Seveda. Pri vsaki težavi je sodelovanje s klasično medicino smiselno.
Po mojem mnenju bi morala klasična medicina in naturopatija sodelovati tudi uradno in ne le kot podporna tehnika.
Pri neplodnosti, kjer se zanositve ne doseže dlje časa je pristop k postopku umetne oploditve smiseln, če si neploden par tega želi.
Seveda pa je zelo priporočljivo istočasno obiskovati naturopatske obravnave, saj so rezultati umetnih oploditev potem bistveno boljši.
..
Ali je uspešna nosečnost možna tudi takrat, ko uradna medicina odpove?
..
Kot sem že zgoraj omenila ima "moč misli" izredno moč, da se dogodki odvijajo tako kot si jih zastavimo, če seveda to hočemo.
Ko se spusti "blokada", ki je ovirala oploditev je mogoča zanositev tudi v primerih, ko uradna medicina odpove.
To seveda ne velja v primerih, ko ima oseba fizične prepreke oz. nepravilno razvite spolne organe (npr.:dvoglava maternica...).
..
Kaj pa lahko storimo, še preden načrtujemo otroka?
.
Preden načrtujemo otroka moramo paziti na zdrav način življenja.
Pod zdrav način življenja mislim uravnoteženo in raznoliko prehrano, ki vsebuje veliko vitaminov in mineralov (ekološko pridelana hrana), pitje zadostne količine vode, opustitev kajenja in pitja alkohola, redne rekreacije in vsakodnevno sproščanje.
Pomembno je tudi zaužitje folne kisline vsaj en mesec pred zanositvijo.
Dobimo jo v zeleni zelenjavi, cvetači, fižolu, grahu, repi, sončničnih semenih in sadju (banane, jagode, grenivke, maline, pomaranče).
Pomembno je, da hrane ne kuhamo predolgo, saj se folati s segrevanjem razgradijo.
..
Zakaj je folna kislina tako zelo pomembna, ko gre za nosečnost?
.
Folna kislina pomaga pri preprečevanju večjih prirojenih okvar v možganih, lobanji in hrbtenici otrok.
..
Ali je za plodnost pomembno, kaj jemo?
.
Tudi prehrana je pomembna.
Tu ne gre za velika odrekanja določenim vrstam hrane (če ne gre za patološko stanje), ampak zgolj za balansiranje svojih obrokov.
Hrana, ki jo zaužijemo mora biti ekološkega izvora, saj so pesticidi in hormoni, ki jih najdemo v neekološki hrani motilci hormonov, kar pa neugodno vpliva na plodnost.
Prav tako neugodno vpliva kofein, gazirane pijače in kajenje.
Pri predpisovanju prehrane dajem večji poudarek na hrano, ki je dobra za plodnost in temu primerno uživanje le te.
.
.
Kakšen je naturopatski pristop do sekundarne neplodnosti?
Pri sekundarni neplodnosti se posveča veliko pozornost pravilni prehrani in dodatnem vnosu ustreznih vitaminov (če je to potrebno).
Potrebne so manualne obravnave, ki harmonizirajo energetski pretok po telesu.
Zelo je priporočljivo oz. skoraj nujno, da oseba, ki ima sekundarno neplodnost, že predhodno obiskuje manualne obravnave, saj je tako telo "navajeno" obravnav in s tem lažje in hitreje odreagira na energetsko obravnavo.
.
.
Zakaj je prehrana pomembna za pravilen razvoj dojenčka?
.
Vse, kar mama med nosečnostjo poje in popije, dobi tudi otrok.
Zato imajo otroci mater, ki se pravilno prehranjujejo, več možnosti za pravilen razvoj, kot pa otroci, ki te podpore nimajo.