KAKO SI S HRANO POMAGATI PRI TEŽAVAH S KOŽO
By Matej Dimic
Published: April 14, 2020
Kljub temu da se na vse pretege poskušamo »upreti« staranju kože, se to z leti zgodi. Koža ni več tako napeta, dobimo gube in starostne pege. Pojavlja se tudi vedno več kožnih bolezni. S pomočjo prehrane lahko vplivamo na kožne bolezni in upočasnimo njeno staranje.
Slaba prehrana koži ne daje vseh potrebnih gradnikov, da bi ostala napeta in lepa. Poleg tega povzroča različne alergije, dermatitis, mozolje in druge kožne spremembe. Nasprotno pa ji zdrava prehrana omogoča, da dlje časa ostane lepa in mladostna in zdrava.
KAJ JESTI ZA LEPO IN ZDRAVO KOŽO
Poleg tega, da lepo ravnate s kožo, optimizirajte svojo prehrano z uživanjem sadja in zelenjave, bogate z antioksidanti, zdravimi maščobami iz mastnih rib in oreščkov ter raznoliko in uravnoteženo prehrano. Te bi morale zagotoviti optimalne ravni hranil, ki so ključnega pomena za sijočo kožo, vključno z beta karotenom, vitaminoma C in E, cinkom in selenom.
SADJE IN ZELENJAVA
Vsaj 5 porcij sadja in zelenjave na dan, s pomočjo antioksidantov, pomaga zaščititi kožo pred celičnimi poškodbami, ki jo povzročajo prosti radikali.
VITAMIN C
Antioksidant, ki je potreben za podporo imunskemu sistemu, pomaga pri sijoči koži in celjenju. Veliko C vitamina vsebuje črni ribez, rdeča paprika, brstični ohrovt, kuhan brokoli, gojene jagode, cvetača, limona, goji jagode, pomaranča, kivi, grah, mango, rdeči ribez, telečja jetra, zelje, špinača …
SELEN
Antioksidant, ki deluje dobro z drugimi antioksidanti, kot sta vitamin E in C. Pomaga ščititi pred kožnim rakom, poškodbami sonca in starostnimi pegami. Eden od načinov je uživanje brazilskih oreščkov. Samo štirje oreščki zagotovijo dnevno količino (RDA).
VITAMIN E
Vitamin E ščiti kožo pred oksidativnimi (celičnimi) poškodbami in podpira zdravo rast kože. Živila z veliko vitamina E so mandlje, avokado, lešniki in pinjole.
ZDRAVE MAŠČOBE
Večkrat nenasičene in enkrat nenasičene maščobe, ki jih najdemo v avokadu, oreščkih in semenih, naravno vlažijo našo kožo in jo ohranjajo elastično. Uživanje pravega razmerja omega 3 in omega 6 maščobnih kislin lahko pomaga vnetnim kožnim stanjem, kot sta ekcem in luskavica. Najdemo jih v mastnih ribah, lanenem semenu, orehih … Rastlinski viri niso najboljši vir teh maščobnih kislin.
FITOESTROGENI
Fitoestrogeni so naravne kemikalije, ki jih najdemo v rastlinski hrani. Imajo podobno strukturo kot ženski spolni hormon estrogen, ki pomaga ohranjati naše naravne hormone v ravnovesju. Obstajajo različne vrste, nekatere jih najdemo v sojinih izdelkih, kot je tofu, druge pa v vlakninah polnozrnatega sadja, zelenjave in lanenih semen. Kot del uravnotežene prehrane vključite sojo, polnozrnate vlaknine, sadje in zelenjavo.
CINK
Cink sodeluje pri normalnem delovanju lojnih žlez v koži in pomaga popraviti poškodbe kože ter jo ohranjati mehko in prožno. Živila, bogata s cinkom so ribe, pusto rdeče meso, polnozrnate žitarice, perutnina, oreščki, semena in školjke.