💚 Zdravje je darilo – praznuj z nami: popusti do –30 %!

PREVERI PONUDBO

16 znakov, da imate premalo magnezija

By Matej Dimic

Objavljeno: May 25, 2025

Nazadnje posodobljeno: May 27, 2025

16 znakov, da imate premalo magnezija
Magnezij je ključen za več kot 300 telesnih procesov, a ga mnogi ne zaužijejo dovolj. V tem članku spoznajte 16 znakov pomanjkanja magnezija in kako ukrepati za boljše zdravje.

Ali ste vedeli, da je pomanjkanje magnezija med najpogostejšimi prehranskimi primanjkljaji v razvitem svetu? Magnezij je pomemben mineral, ki sodeluje pri več kot 300 biokemičnih reakcijah v telesu. Njegovo pomanjkanje lahko vpliva na številne funkcije v organizmu, pogosto pa znakov ne prepoznamo takoj. V tem članku boste našli najpogostejše simptome pomanjkanja magnezija in napotke, kdaj je smiselno poiskati strokovno pomoč.

Kaj je magnezij in zakaj je pomemben?

Magnezij je mineral, ki je ključen za pravilno delovanje mišic in živcev, podporo imunskemu sistemu, uravnavanje srčnega ritma ter sodeluje pri nastajanju energije. Priporočeni dnevni vnos je odvisen od starosti, spola in življenjskih okoliščin.

Najpogostejši znaki pomanjkanja magnezija

  1. Mišični krči in trzanje: Pogosto ali dolgotrajno krčenje mišic, še posebej v nogah ali vekah, je lahko posledica nizkega vnosa magnezija.
  2. Utrujenost in splošna šibkost: Pomanjkanje magnezija lahko vpliva na nastanek energije v telesu, kar povzroči občutek utrujenosti ali zmanjšano vzdržljivost.
  3. Nespečnost ali slabša kakovost spanja: Magnezij ima vlogo pri uravnavanju nevrotransmiterjev, ki so pomembni za miren spanec.
  4. Težave s koncentracijo: Nizek nivo magnezija lahko vodi do slabše zbranosti ali pogostih občutkov “meglenosti v glavi”.
  5. Anksioznost in razdražljivost: Pomanjkanje magnezija je povezano s povečano občutljivostjo na stres in nemirnostjo.
  6. Povečan srčni utrip ali palpitacije: Magnezij sodeluje pri uravnavanju elektrolitov, kar je pomembno za normalen srčni ritem.
  7. Glavoboli in migrene: Nekatere raziskave kažejo, da imajo ljudje z migrenami pogosto nižje vrednosti magnezija v krvi.
  8. Zmanjšana kostna gostota: Dolgotrajno pomanjkanje magnezija lahko vpliva na zdravje kosti.
  9. Mravljinčenje in odrevenelost: Občasni občutki šibkosti ali mravljinčenja v okončinah so lahko znak, da primanjkuje magnezija.
  10. Slabša odpornost: Magnezij sodeluje pri delovanju imunskega sistema, zato lahko njegov primanjkljaj vpliva na pogostejše prehlade.
  11. Povišan krvni tlak: Nizek vnos magnezija je povezan z višjim krvnim tlakom.
  12. Težave s prebavo: Kronično pomanjkanje lahko povzroči slabši apetit, slabost ali celo zaprtje.
  13. Povečana občutljivost na zvok ali svetlobo: Nekateri posamezniki opažajo večjo občutljivost, kar je lahko povezano z živčnim sistemom.
  14. Predmenstrualni sindrom (PMS): Nekatere študije nakazujejo povezavo med nižjimi vrednostmi magnezija in močnejšimi simptomi PMS.
  15. Nereden srčni utrip: Hudo pomanjkanje lahko povzroči aritmije.
  16. Mišična oslabelost ali bolečine: Poleg krčev se lahko pojavijo tudi bolečine in zmanjšana moč mišic.

Kaj povzroča pomanjkanje magnezija?

Pomanjkanje magnezija je lahko posledica neustreznega prehranskega vnosa, povečane izgube (npr. pri intenzivni vadbi, driski ali dolgotrajni uporabi nekaterih zdravil), kroničnih bolezni prebavil ali povečane potrebe (nosečnost, dojenje).

Kdaj k zdravniku?

Če imate več simptomov z zgornjega seznama, ki ne izzvenijo ali se stopnjujejo, se posvetujte z osebnim zdravnikom. S krvnim testom lahko ugotovi vrednost magnezija in presodi, ali je smiselno razmisliti o prehranskih dopolnilih.

Kako poskrbeti za zadosten vnos magnezija?

Najboljši vir magnezija je uravnotežena prehrana – vključite več živil, kot so polnozrnata žita, oreščki, stročnice, temno zelenolistna zelenjava, semena in ribe.

V določenih primerih je lahko smiselno poseči po kakovostnih prehranskih dopolnilih z magnezijem, še posebej če imate povečane potrebe ali težave s prebavljivostjo hrane.

Priporočilo

  • Wholesome Magnezij – vsebuje štiri biorazpoložljive oblike magnezija ter vitamin B6, ki omogoča boljšo absorpcijo in podporo mišicam, živcem in energiji.
  • Magnezij + Melatonin – odlična izbira za vse, ki imate težave z nespečnostjo ali ste pogosto pod stresom.

Več o koristih magnezija, različnih oblikah in praktičnih nasvetih si lahko preberete tudi v našem celovitem vodniku o magneziju.

Viri: